"Po raz pierwszy w Polsce lekarze z gdańskiego szpitala Copernicus zastosowali nowatorską metodę HIPEC u dziecka.
Dla dwunastoletniego, chorego na rzadki rodzaj nowotworu, Mateusza to jedyna i ostatnia szansa. Zabieg trwał około 8 godzin. Zakończył się sukcesem!
Opiekujący się Mateuszem lekarze z Krakowa wykorzystali już wszystkie znane do tej pory sposoby leczenia, by pokonać mięsaka, którego wykryto u niego trzy lata temu. Chłopiec był już dwukrotnie operowany, przeszedł chemio- i radioterapię. Wszystkie te metody zawiodły. Nowotworu nie udało się zniszczyć. Nadal rozwija się on w jego jamie brzusznej. - Jedyną szansą dla dziecka był zabieg HIPEC, czyli dootrzewnowa chemioterapia perfuzyjna w hipertermii - tłumaczy prof.Piotr Czauderna, szef Kliniki Chirurgii i Urologii Dzieci i Młodzieży w zarządzanym przez spółkę Copernicus Szpitalu im. M. Kopernika. - Problem w tym, że nikt w Polsce nie przeprowadzał dotąd takich zabiegów u dzieci. Uznaliśmy, że musimy się tej metody nauczyć. Pomóc gdańskim chirurgom dziecięcym zgodziła się prof. Andrea Hayes-Jordan, szefowa chirurgii dziecięcej w Anderson Cancer Center - uniwersyteckim szpitalu w Teksasie, która dziesięć lat temu, jako pierwsza na świecie, zaczęła stosować tę metodę walki z rakiem u dzieci. Metoda jest bardzo skuteczna. Dzięki niej okres przeżycia chorych wydłużył się z 15-30 proc. do 60 proc. W środę prof. Piotr Czauderna ze swoim zespołem, z prof. Andreą Hayes-Jordan oraz prof. Tomaszem Jastrzębskim z GUMed (jako pierwszy w Polsce zastosował HIPEC u dorosłych pacjentów), wykorzystali tę metodę u Mateusza.

Żródło: http://www.dziennikbaltycki.pl/zdrowie/a/nowatorska-operacja-w-gdanskim-szpitalu-copernicus-dla-12latka-to-ostatnia-szansa,10525256/