W czwartek, 5 stycznia 2017 roku, w Pracowni Endoskopowej Kliniki Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby WUM, kierowanej od niedawna przez prof. dr. hab. n. med. Krzysztofa Zieniewicza, wykonano pierwsze w Polsce zabiegi endoskopowej obliteracji żylaków żołądka pod kontrolą EUS (endosonagrafii) z użyciem coili naczyniowych i kleju tkankowego. Leczeniu poddano czterech pacjentów z zaawansowanymi żylakami żołądka spowodowanymi zakrzepicą żyły wrotnej i marskością wątroby.
Dotychczas takie zabiegi przeprowadzono jedynie w kilku ośrodkach na świecie (Hiszpania, USA, Korea Płd.).
Zabiegi, które przeprowadzono podczas warsztatów endoskopowych, wykonali: gościnnie dr hab. n. med. Anna Wiechowska-Kozłowska ze Szpitala MSWiA w Szczecinie oraz dr Sławomir Kozieł, gospodarz warsztatów.
Żylaki przełyku i żołądka rozwijają się na skutek nadciśnienia wrotnego, towarzyszącego marskości wątroby o różnej etiologii oraz zakrzepicy żyły wrotnej.  Żylaki mogą być źródłem ciężkiego krwotoku, obarczonego dużym ryzykiem zgonu.
Dr Sławomir Kozieł i zespół Pracowni Endoskopowej Kliniki Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby WUM od wielu lat specjalizuje się między innymi w leczeniu chorych z krwotokami z żylaków przełyku i żołądka. Każdego roku przeprowadza ok. 1000 zabiegów u pacjentów z żylakami.
Pracownia Endoskopowa Szpitala MSWiA w Szczecinie należy do czołowych ośrodków w Polsce, zajmujących się diagnostyczną i terapeutyczną endosonografią, a dr hab. n. med. Anna Wiechowska-Kozłowska jest uznanym ekspertem w tej dziedzinie.
Połączenie sił i zapału oraz wspólna wizja wykorzystania nowej techniki, zaowocowały współpracą i możliwością przeprowadzenia tych pionierskich i unikalnych zabiegów. Zaplanowano już następne warsztaty w Warszawie i Szczecinie.
 
Dr Sławomir Kozieł

Żródło (tekst oraz zdjęcia) oraz dostęp do pełnego artykułu:

https://www.wum.edu.pl/2017-01-12-pionierskie-zabiegi-w-endoskopowym-leczeniu-zylakow-zoladka