W poniedziałek – 18.07 br. w Katedrze i Klinice Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Transplantacyjnej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego odbyła się pionierska implantacja stentgraftu fenestrowanego do łuku aorty.

71-letni pacjent trafił do Kliniki z tętniakiem o średnicy prawie 7 cm, tuż przed tętnicą podobojczykową. Dodatkowym utrudnieniem był duży kąt zagięcia łuku aorty, który uniemożliwiał implantację klasycznego stentgraftu piersiowego. Chirurdzy naczyniowi z WUM podjęli decyzję o implantacji stentgraftu wykonanego na specjalne zamówienie dostosowanego do anatomii tego chorego – stentgraft posiadał scallop na pień ramienno-głowowy oraz fenestr na tętnicę szyjną.

Zabieg wykonany został przez: dr. hab. n. med. Tomasza Jakimowicza oraz prof. dr. hab. n. med. Sławomira Nazarewskiego pod kierunkiem prof. dr med. Tilo Kölbela – Kierownika Kliniki Chirurgii Naczyniowej ze Szpitala w Hamburgu, gdzie wykonano ponad 30 takich zabiegów. Asystował dr Robert Latała.

Implantacja przebiegła bez komplikacji i zakończyła się sukcesem.

Warto podkreślić, że Szpital przy ul. Banacha w Warszawie jest dziesiątym ośrodkiem w Europie, który ma dostęp do tej technologii i który przeprowadził tego typu zabieg.

Szczegółowe informacje znajdziecie na stronie WUM:

http://www.wum.edu.pl/2016-07-21-pierwsza-w-polsce-implantacja-stent-graftu-fenestrowanego-do-luku-aorty