Nadzorowany medycznie program leczenia

otyłości za pomocą balonu żołądkowego

ORBERA

BALON BIB

 

 

 

 

Czym jest balon BIB?

Balon żołądkowy BIB® (BioEnterics® Intragastric Balloon) jest niechirurgiczną i niefarmakologiczną metodą utraty masy ciała. Program dowiódł swojej skuteczności w wielu krajach. Program przebiega pod stałą kontrolą lekarzy i pozwala na kontrolowanie swojej masy ciała bez ryzyka związanego z zabiegiem operacyjnym oraz stosowaniem leków. Balon żołądkowy BIB®  pomoże  Ci  zmienić  swoje  ciało,  nawyki  żywieniowe, poprawiając Twoje zdrowie  i podnosząc jakość życia.

Balon żołądkowy BIB®   wykorzystywany  jest  również  do  przedoperacyjnego  leczenia  otyłości  u  osób  z otyłością dużego stopnia, poprzedzającego chirurgiczne leczenie otyłości za pomocą np. opaski żołądkowej lub inne zabiegi chirurgiczne w celu zmniejszenia ryzyka operacyjnego.

 

Ważne pytania i odpowiedzi

Co to jest BiB®? System BiB® składa się z miękkiego balonu i zestawu wprowadzającego. Balon zostaje wypełniony solą fizjologiczną i unosi się swobodnie w żoładku.

 

Jak działa BiB®?  Balon BiB® jest częścią programu leczenia otyłości, w którym pacjent jest pod stałą opieka specjalistów (dietetyk, psycholog). Długofalowym celem systemu jest zmiana nawyków żywieniowych. Balon częściowo wypełnia żołądek co powduje uczucie sytości.

 

Jak implantuje się balon BiB®?  Balon BiB® wprowadza się do żołądka przez usta bez potrzeby przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego. Balon wprowadzany jest metodą endoskopowia w swojej najmniejszej (niewypełnionej) postaci. Dzięki miejscowemu znieczuleniu gardła i zastosowaniu niewielkiej ilość środków zwiotczających mięśnie przełknięcie balonu jest bezbolesne. Po umieszczeniu w żołądku balon zostaje wypełniony roztworem soli fizjologicznej z dodatkiem błękitu metylowego. Cała procedura trwa od 20 do 30 minut.

 

Jak usuwa się balon BIB®? Balon BIB® usuwa się w taki sam sposób, w jaki był implantowany. Cała procedura, przeprowadzana w sedacji, trwa 20 minut.

 

Dla kogo przeznaczony jest balon BiB®? Balon można stosować u osób, których masa ciała jest co najmniej 40% większa od prawidłowej masy ciała. Balon jest wskazany u osób, których otyłość jest zagrożeniem dla planowanej interwencji chirurgicznej. 

 

Jak dużo masy ciała uda mi się stracić? Możesz oczekiwać znacznej utraty masy ciała. Średnia utrata masy ciała to około 20 kilogramów. Uzyskane wyniki będą zależeć od tego jak pilnie przestrzegane są zalecenia programu leczniczego oraz na ile uda się zmienić nawyki żywieniowe.

 

Czy będę czuć balon w żołądku? Przez kilka pierwszych dni będziesz odczuwać dyskomfort. Po tym czasie najczęściej spotykanym uczuciem związanym z obecnością balonu jest uczucie sytości.

 

Czy są jakieś efekty niepożądane lub powikłania związane ze stosowaniem balonu żołądkowego BIB®? Pierwsze trzy dni będą bardzo trudne. Występowanie skurczy w brzuchu, nudności i wymiotów jest normalne i należy oczekiwać ich wystąpienia. Bardzo ważne jest, abyś ściśle przestrzegał zaleceń lekarza i pił bardzo dużo płynów. Możliwe jest złagodzenie dolegliwości za pomocą leków.

 

Ile czasu zajmuje dojście do siebie po wprowadzeniu balonu do żołądka? Aby dojść do siebie po wprowadzeniu balonu powinno się zaplanować sobie co najmniej trzy dni bez wykonywania żadnych prac. Wcześniej czy później będziesz mógł wrócić do swoich zwykłych czynności. Czas zależy od tego, jak szybko Twój organizm przyzwyczai się do balonu BIB®.

 

Jak wypadają wyniki utraty masy ciała za pomocą balonu żołądkowego w porównaniu z innymi metodami? Z balonem BIB® możesz oczekiwać większej utraty masy ciała. Dzięki temu, że balon BIB® powoduje odczuwanie sytości możesz lepiej kontrolować ilość spożywanego pokarmu oraz zmienić swoje nawyki. Jednocześnie utrzymuje niższą wagę w dłuższym okresie niż w przypadku innych metod.

 

Czy to, że będę mieć w żołądku balon BIB® oznacza, że będę musiał regularnie chodzić do lekarza? Do odniesienia sukcesu przy pomocy balonu żołądkowego BIB® oraz do wyuczenia nowych nawyków żywieniowych sprawą zasadniczą jest ścisła współpraca z lekarzem. Będziesz spotykać się z lekarzem w zależności od potrzeb. Podczas spotkań będą oceniane Twoje postępy i przekazane zostaną cenne informacje na temat zdrowia, odżywiania oraz aktywności fizycznej, które staną się podstawą długofalowego sukcesu.

 

Czy balon BIB® powoduje zmniejszenie aktywności? W pierwszym tygodniu po implantacji balonu nie powinieneś planować żadnej intensywnej aktywności. Po okresie, w którym Twój organizm przyzwyczai się do balonu BIB® możesz powrócić do wykonywania zwykłych czynności. Bardzo mocno zaleca się przestrzeganie programu ćwiczeń; pozwoli to osiągnąć jeszcze większy sukces.

 

Co się dzieje, jeśli balon BIB® przecieka? W przypadku przeciekania balonu zauważysz zmianę koloru moczu (stanie się zielonkawy), ze względu na znajdującą się w środku balonu sól fizjologiczna wypełnioną błękitem metylenowym. Sytuacja taka, co prawda sporadyczna, ale nie można jej lekceważyć. Musisz natychmiast skontaktować się ze swoim lekarzem jak tylko zauważysz zmianę koloru moczu. Jeśli balon opróżni się może on przejść naturalnie przez przewód pokarmowy, ale w niektórych przypadkach będzie musiał być usunięty chirurgicznie przez lekarza.

 

Czy mogę jeść wszystko, na co mam ochotę? Są jakiekolwiek ograniczenia pokarmowe? Nie będzie chciało Ci się jeść tak bardzo jak wcześniej. Dodatkowo zjedzenie tłustych potraw lub słodyczy może spowodować wystąpienie nudności. Znaczne przejadanie się w czasie, gdy balon BIB® będzie się znajdował w żołądku może być niebezpieczne i może być przyczyną poważnych problemów.

 

Czy znów utyję po usunięciu balonu? Balon umieszczony w żoładku powoduje powstanie uczucia sytości co pomaga w przystosowaniu się do zmiany nawyków żywieniowych. Będziesz mięc duże szanse na utrzymanie zmniejszonej masy ciała po wyjęciu balonu. Warunkiem jest utrzymanie nowych nawyków żywieniowych

 

Adresy klinik

Ośrodki referencyjne:

GDYNIA - Clinica Medica Wielospecjalistyczna Klinika Zabiegowa z Przychodnią ul. Mieckiego 11 81-229 Gdynia tel.: (58) 661 50 55 www.clinica-medica.pl

GDYNIA - Gabinet Gastroenterologiczny- dr Ireneusz Marciniak  al. Piłsudskiego 30  tel.: 601 16 00 00

KRAKÓW - Gabinet Endoskopii Przewodu Pokarmowego - dr Piotr Walczak ul. Szewska 4/5  tel.: (12) 421 25 20 e-mail: gabinet@endoskopia.net.pl www.endoskopia.net.pl

ŁÓDŹ - NZOZ Pulsmed Sp. z o.o. - dr Kowalczyk ul. P.O.W. 26 90-248 Łódź tel.: (42) 633 32 75  www.pulsmed.com.pl

POZNAŃ - Szpital Kliniczny im. Śniadeckiego Ul Przybyszewskiego 49 Poznań 60-355  Tel (61) 8691100

TYCHY - H-T. Centrum Medyczne - dr Tomasz Romańczyk, dr Hubert Bołdys ul. Paprocańska 137d tel.: (32) 217 88 66; (32) 219 08 05  e-mail: szpital@htcentrum.pl www.htcentrum.pl

WARSZAWA - Centralny Szpital Kliniczny MSWiA prof. dr hab. med. Grażyna Rydzewska, dr Janusz Milewski ul. Wołoska 137  tel.: (22) 508 12 40 e-mail: gastroenterologia@cskmswia.pl

WARSZAWA - Centrum Medyczne Damiana- dr Śpiegowski ul. Wałbrzyska 46 02-739 Warszawa tel.: (22) 566 22 33

WROCŁAW - EMC Szpital Specjalistyczny z Przychodnią - dr Marek Skoczylas ul. Pilczycka 144-148 54-144 Wrocław tel.: (71) 71 17 400, fax.: (71) 35 66 452 www.emc-sa.pl

 

Pozostałe ośrodki:

ELBLĄG - Specjalistyczna Praktyka Lekarska, dr Krzysztof Niezgoda  ul. Mieszka I 34  tel.: (55) 232 30 55; 606 20 48 48

KRAKÓW - S.C.D.Z. MEDICINA Sp. z o.o.  ul. Barska 12- dr Jacek Sobocki 31-559 Kraków  tel.: (12) 266 50 62 www.medicina.pl

LUBLIN - NZOZ Gastromed- dr Wit Danilkiewicz ul. Wallenroda 2F tel.: (81) 534 70 90, tel.: 691 05 34 35 www.gastromed.pl

ŁÓDŹ - Uniwersytecki Szpital Kliniczny nr 1 im. N. Barlickiego-dr Jerzy Klimczak ul. Kopcińskiego 22  tel.: (42) 677 67 66 w godz. 08:30 - 12:0

ŁÓDŹ - Prywatny Gabinet Lekarski ul. Pomorska 66/68 e-mail: jerzy.klimczak@wp.pl www.gastroenteroterapia.pl

KATOWICE - Centrum Chirurgii Plastycznej ul. Reymonta 6 tel.: (32) 255 38 32 e-mail: info@chir-plast.com.pl www.odchudzanie.edu.pl

 

 

Ulotka dla pacjenta"

Ulotka dla pacjenta

NAJNOWSZE PRODUKTY

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi najnowszymi produktami i metodami leczenia

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
HAMMERMED Medical Polska Sp. z o.o. Sp. k.
  • ul. Kopcińskiego 69/71
    90-032 Łódź

  • Tel. (42) 639-10-10

  • Fax: (42) 639-10-20

  • e-mail: info@hammer.pl

  • www.hammer.pl

  • NIP: 728 280 08 37