Izolowana perfuzja kończynowa – nowa metoda walki z czerniakiem.
70% Polaków z jasną karnacją skóry znajduje się w grupie wysokiego ryzyka zachorowania na czerniaka. W ciągu ostatnich 20 lat liczba zachorowań na ten rodzaj nowotworu wzrosła aż o 300%.
Rokowania pierwotnego czerniaka o grubości do 1mm są dobre. W Polsce przeżywalność wynosi prawie 60-70 procent. Jak informuje prof. dr hab. n.med. Piotr Rutkowski istnieje jednak grupa nowotworów, w której wysiew następuje drogą układu chłonnego do tkanki podskórnej, pomiędzy ogniskiem pierwotnym. Niestety nie jest możliwe usunięcie tego rodzaju nowotworów, zarówno sposobem chirurgicznym (wycięcie), jak i poprzez napromieniowanie.
Metodą, która zwiększa szansę na wyleczenie czerniaka jest Izolowana Perfuzja Kończynowa w Hipertermii (HILP – ang. Hyperthermic Isolated Limb Perfusion). Polega ona na wyłączeniu kończyny dotkniętej nowotworem z krążenia systemowego i podaniu cytostatyku o podwyższonej temperaturze. Odbywa się to poprzez dostęp chirurgiczny do odpowiednich wyizolowanych naczyń krwionośnych - podobnie, jak w przypadku krążenia pozaustrojowego.
Wykonując procedurę HILP, kończyna zostaje czasowo odcięta od krążenia systemowego. Następnie, poprzez kaniule (wenflon) do naczyń krwionośnych podawany jest chemioterapeutyk w wysokim stężeniu i w temperaturze do 40-41 °C. Pozwala to zwiększyć skuteczność działania leku nawet o kilkaset razy.
Istnieją dwa wskazania do wykonania zabiegu metodą HILP. Pierwsza to chorzy z przerzutami czerniaka w obrębie kończyny górnej lub dolnej. Druga, której jeszcze nie leczy się w Polsce, to osoby z rozległymi mięsakami tkanek miękkich.
Strona www.hammer.pl przeznaczona jest wyłącznie dla profesjonalistów, którzy stosują wyroby medyczne (wyroby medyczne do diagnostyki in vitro) jako profesjonaliści i zawiera reklamę wyrobów kierowanych wyłącznie do takich osób.
Aby zobaczyć treści znajdujące się na stronie potwierdź, że jesteś profesjonalistą.
TAK (jestem osobą wykonującą zawód medyczny lub osobą prowadzącą obrót wyrobami)
/ NIE