Angiografia– metoda badania rentgenowskiego wykorzystująca kontrast wstrzykiwany do krwiobiegu w celu uwidocznienia przepływu krwi przez naczynia krwionośne.
Aorta – główna tętnica, doprowadzająca krew z serca do pozostałych części ciała.
Embolizacja – proces celowego zablokowania naczynia krwionośnego lub narządu za pomocą materiału tworzącego zator.
Kontrast (barwnik) – płynny barwnik wstrzykiwany do krwiobiegu, aby uwidocznić naczynia krwionośne w badaniu rentgenowskim lub tomografii komputerowej.
Koszulka – długa rurka plastykowa, wewnątrz której znajduje się złożony i ściśnięty stentgraft. Koszulkę wprowadza się poprzez naczynie krwionośne do miejsca, gdzie znajduje się tętniak, po czym stentgraft zostaje umieszczony na swoim miejscu.
MRI (obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego) – metoda uzyskiwania szczegółowych obrazów wnętrza organizmu. Skaner MRI tworzy obrazy z wykorzystaniem pól magnetycznych i fal radiowych.
Naczyniowy – składający się z naczyń krwionośnych lub ich dotyczący.
Odgałęzienia naczyń- naczynia krwionośne odchodzące od aorty, takie jak tętnica nerkowa i krezkowa górna.
Otwarta operacja naprawcza– rodzaj operacji chirurgicznej wykonywanej w celu naprawy tętniaka. Aby dotrzeć do tętniaka, lekarz nacina ściany jamy brzusznej i dokonuje naprawy aorty, zakładając rurkę z tkaniny, zwaną protezą naczyniową, w miejsce odcinka zawierającego tętniak. Proteza naczyniowa zostaje wszyta na miejsce i pełni rolę zastępczego naczynia krwionośnego.
Pęknięcie – gdy naczynie krwionośne pęka, powodując poważne krwawienie wewnętrzne.
Pień trzewny-tętnica zaopatrująca w krew wątrobę, żołądek, śledzionę i inne narządy.
Stentgraft– rurka z metalu i tkaniny umieszczana wewnątrz chorego naczynia bez potrzeby wykonywania otwartej operacji. Stentgraft tworzy nową ścieżkę przepływu krwi, wyściełając chore naczynie dodatkową warstwą.
Tętniak – wybrzuszenie lub rozdęcie (powiększenie i utrata grubości) osłabionego obszaru naczynia krwionośnego.
Tętniak aorty piersiowo-brzusznej – powiększenie aorty, głównej tętnicy doprowadzającej krew z serca do pozostałych części ciała, w części aorty, która przebiega przez okolice klatki piersiowej i jamy brzusznej ( żołądka).
Tętnice udowe – dwa naczynia krwionośne przebiegające wzdłuż każdej z nóg, które doprowadzają krew do ud i dolnych partii ciała. Lekarze używają tętnic udowych jako kanału w celu dotarcia do tętnic położonych w klatce piersiowej i jamie brzusznej.
Tomografia komputerowa (TK) – seria skomputeryzowanych zdjęć rentgenowskich, tworzących obraz narządów, naczyń krwionośnych i tętniaka. Obrazy wyglądają na ekranie telewizyjnym jak plasterki przekroju ciała.
Wewnątrznaczyniowy- znajdując y się wewnątrz naczynia krwionośnego.
Wewnątrznaczyniowy zabieg naprawczy– umieszczenie stentgraftu w celu odcięcia tętniaka, czyli stworzenia dodatkowej warstwy w naczyniu. Zamiast dużego nacięcia jamy brzusznej lekarz wykonuje małe nacięcie obok każdego biodra, aby dotrzeć do tętnic udowych. Przez te małe nacięcia wprowadza się stentgraft poprzez tętnice udowe.
Strona www.hammer.pl przeznaczona jest wyłącznie dla profesjonalistów, którzy stosują wyroby medyczne (wyroby medyczne do diagnostyki in vitro) jako profesjonaliści i zawiera reklamę wyrobów kierowanych wyłącznie do takich osób.
Aby zobaczyć treści znajdujące się na stronie potwierdź, że jesteś profesjonalistą.
TAK (jestem osobą wykonującą zawód medyczny lub osobą prowadzącą obrót wyrobami)
/ NIE