Zenith T-Branch w leczeniu tętniaka aorty piersiowo-brzusznej

Zenith T-Branch

Słownik

 

Angiografia– metoda badania rentgenowskiego wykorzystująca kontrast wstrzykiwany do krwiobiegu w celu  uwidocznienia przepływu krwi przez naczynia krwionośne.

Aorta – główna tętnica, doprowadzająca krew z serca do pozostałych części ciała.

Embolizacja – proces celowego zablokowania naczynia krwionośnego lub narządu za pomocą  materiału tworzącego zator.

Kontrast (barwnik) – płynny barwnik wstrzykiwany do krwiobiegu, aby uwidocznić naczynia krwionośne w badaniu rentgenowskim lub tomografii komputerowej.

Koszulka – długa rurka plastykowa, wewnątrz której znajduje się złożony i ściśnięty stentgraft. Koszulkę wprowadza się poprzez naczynie krwionośne do miejsca, gdzie znajduje się tętniak, po czym stentgraft zostaje umieszczony na swoim miejscu.

MRI (obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego) – metoda uzyskiwania szczegółowych obrazów wnętrza organizmu. Skaner MRI tworzy obrazy z wykorzystaniem pól magnetycznych i fal radiowych.

Naczyniowy – składający się z naczyń krwionośnych lub ich dotyczący.

Odgałęzienia naczyń- naczynia krwionośne odchodzące od aorty, takie jak tętnica nerkowa i krezkowa górna.

Otwarta operacja naprawcza– rodzaj operacji chirurgicznej wykonywanej w celu naprawy tętniaka. Aby dotrzeć do tętniaka, lekarz nacina ściany jamy brzusznej  i dokonuje naprawy aorty, zakładając rurkę z tkaniny, zwaną protezą naczyniową, w miejsce odcinka zawierającego tętniak. Proteza naczyniowa zostaje wszyta na miejsce i pełni rolę zastępczego naczynia krwionośnego.

Pęknięcie – gdy naczynie krwionośne pęka, powodując poważne krwawienie wewnętrzne.

Pień trzewny-tętnica zaopatrująca w krew wątrobę, żołądek, śledzionę i inne narządy.

Stentgraft– rurka z metalu i tkaniny umieszczana wewnątrz chorego naczynia bez potrzeby wykonywania otwartej operacji. Stentgraft tworzy nową ścieżkę przepływu krwi, wyściełając chore naczynie dodatkową warstwą.

Tętniak – wybrzuszenie lub rozdęcie (powiększenie i utrata grubości) osłabionego obszaru naczynia krwionośnego.

Tętniak aorty piersiowo-brzusznej – powiększenie aorty, głównej tętnicy doprowadzającej krew z serca do pozostałych części ciała, w części aorty, która przebiega przez okolice klatki piersiowej i jamy brzusznej ( żołądka).

Tętnice udowe – dwa naczynia krwionośne przebiegające wzdłuż każdej z nóg, które doprowadzają krew do ud i dolnych partii ciała. Lekarze używają tętnic udowych jako kanału w celu dotarcia do tętnic położonych w klatce piersiowej i jamie brzusznej.

Tomografia komputerowa (TK) – seria skomputeryzowanych zdjęć rentgenowskich, tworzących obraz narządów, naczyń krwionośnych i tętniaka. Obrazy wyglądają na ekranie telewizyjnym jak plasterki przekroju ciała.

Wewnątrznaczyniowy- znajdując y się wewnątrz naczynia krwionośnego.

Wewnątrznaczyniowy zabieg naprawczy– umieszczenie stentgraftu w celu odcięcia tętniaka, czyli stworzenia dodatkowej warstwy w naczyniu. Zamiast dużego nacięcia jamy brzusznej lekarz wykonuje małe nacięcie obok każdego biodra, aby dotrzeć do tętnic udowych. Przez te małe nacięcia wprowadza się stentgraft poprzez tętnice udowe.  

 

Przewodnik pacjenta - Zenith T-Branch

NAJNOWSZE PRODUKTY

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi najnowszymi produktami i metodami leczenia

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
HAMMERMED MEDICAL POLSKA Sp. z o.o. S.K.A
  • ul. Kopcińskiego 69/71
    90-032 Łódź

  • Tel. (42) 639-10-10

  • Fax: (42) 639-10-20

  • e-mail: info@hammer.pl

  • www.hammer.pl

  • NIP: 728 280 08 37

NOWOCZESNE TERAPIE
CHCESZ ZŁOŻYĆ ZAMÓWIENIE?

Strona www.hammer.pl przeznaczona jest wyłącznie dla profesjonalistów, którzy stosują wyroby medyczne (wyroby medyczne do diagnostyki in vitro) jako profesjonaliści i zawiera reklamę wyrobów kierowanych wyłącznie do takich osób.

Aby zobaczyć treści znajdujące się na stronie potwierdź, że jesteś profesjonalistą.

TAK (jestem osobą wykonującą zawód medyczny lub osobą prowadzącą obrót wyrobami)

/ NIE