We wtorek 12 września 2017 roku w Szpitalu Miejskim im. Franciszka Raszei w Poznaniu dr Aleksander Sowier wraz z dr Gontrandem Lopez-Nava przeprowadzili pierwsze w Polsce zabiegi zmniejszenia żołądka metodą przezustną (bez otwierania jamy brzusznej)!

Dr Gontrand Lopez - Nava to wybitny europejski specjalista w zakresie chorób układu pokarmowego oraz endoskopii. Na co dzień pracuje w Madrycie. Tego typu zabiegi przeprowadza na całym świecie, m.in. w Australii, Arabii Saudyjskiej. Przeprowadził ich już ponad 400. 

Dr Aleksander Sowier to specjalista i prekursor w dziedzinie chirurgii małoinwazyjnej. Na co dzień pracuje w Szpitalu Miejskim im. Franciszka Raszei w Poznaniu. 

Czym ta metoda różni się od klasycznego zmniejszenia żołądka? Przede wszystkim nie robi się żadnych dodatkowych otworów (jak np. przy laparoskopii) tylko wykorzystuje się naturalny otwór - usta. I to co najważniejsze, zabieg ten jest odwracalny - nici można przeciąć albo można zaszyć żołądek jeszcze bardziej. Operacja jest mało inwazyjna, dzięki czemu proces rekonwalescencji przebiega bardzo szybko. 

Specjalna głowica OverStitch Firmy Apollo to medyczna maszyna do szycia. Wprowadzana jest przez endoskop do żołądka, zszywa jego powłoki od wewnątrz, przez co zmniejsza objętość żołądka.

We wtorek w Poznaniu zoperowano 3 osoby - pierwsza pacjentka ma 46 lat i waży 110 kg przy wzroście 160 cm, druga pacjentka ma 47 lat i waży 150 kg przy wzroście 170 cm, trzeci pacjent ma 51 lat, waży 175 kg przy wzroście 160 cm. Wszyscy czują się dobrze po wybudzeniu. Każdy z pacjentów ma zmniejszony żołądek o ok. 60-70%!!

Metoda ta na pewno pomoże wielu pacjentom chorującym na otyłość. WHO zaliczyła tę chorobę do najgroźniejszych chorób przewlekłych. Nieleczona skutkuje kolejnymi schorzeniami np. nadciśnienie, cukrzycą, chorobą stawów. Operacje zmniejszenia żołądka są często jedyną metodą na walkę z otyłością.